Слово «бомонд» - це одне з тих слів, яке на перший погляд здається іноземним і далеким, але насправді вже давно прижилося в нашій культурі. Воно не таке популярне серед молоді, як деякі сучасні сленгові вирази, але без нього важко уявити розповіді про світське життя та еліту суспільства. І тут починається справжня історія. Давайте розглянемо, як це слово з'явилося в нашій мові, що воно означає і як використовується сьогодні.
Походження слова
«Бомонд» (beau monde) походить з французької мови і буквально означає «гарний світ». У цьому контексті йдеться не про природу чи архітектуру, а про людей - тих, хто належить до вищих прошарків суспільства. Термін використовували для опису світської еліти, зокрема аристократії, представників високого суспільства, що відвідували світські заходи, прийоми, бали, театральні вистави тощо.
У XVIII-XIX століттях «бомонд» у Франції був тісно пов’язаний з образом витончених, освічених людей, які мали гарні манери, вишукані смаки та любов до мистецтва. Це були ті, кого називали «кремом» суспільства, і чиї світські манери задавали тренди тогочасного життя. Відчуваєте аромат парфумів, що пливе від розкішних суконь та дорогоцінних прикрас? Це саме ті люди, які визначали стиль життя тогочасної Європи.
Як слово потрапило в українську мову
Слово «бомонд» не залишилося виключно у Франції. З розвитком європейської культури і впливом Франції на світське життя інших країн, термін міцно увійшов до лексикону багатьох мов. Українська не стала винятком. У нас це слово набуло поширення ще в часи дореволюційної Російської імперії, де французька мова була ознакою освіченості та високого статусу.
Слово закріпилося в українській культурі як характеристика «вищого світу». І хоча після революційних подій і змін в суспільному устрої таке розділення суспільства на класи стало менш виразним, термін «бомонд» все ще продовжував жити. Він еволюціонував разом із суспільством і продовжує існувати до сьогодні.
Сучасне використання
Зараз слово «бомонд» асоціюється не лише з аристократією або витонченими аристократами. Воно стосується радше певної групи людей, які мають вплив, статус і, звісно ж, гроші. Це представники шоу-бізнесу, політики, бізнесу, відомі актори, співаки, спортсмени, модельєри та інші публічні особи. Ті, хто часто відвідує світські заходи, благодійні вечірки, прем'єри та інші події, де збирається вершина суспільства.
Сучасний «бомонд» не завжди виглядає так вишукано й ідеально, як це було в XVIII столітті, але залишається символом розкоші, статусу і певного стилю життя. Іноді це слово має навіть іронічний підтекст, коли говорять про показовий світський спосіб життя, віддалений від реальних проблем суспільства.
«Бомонд» і світське життя в Україні
У нашій країні поняття «бомонд» зберегло свою актуальність і є невід'ємною частиною медійного поля. Ми регулярно бачимо статті, репортажі чи фотографії з різних заходів, на яких збирається так званий «український бомонд». Чи це відкриття нового ресторану, кінофестивалю або модного показу - саме ці люди визначають напрямок сучасної світської культури.
Зараз, коли популярність соціальних мереж і публічного життя тільки зростає, межі між «бомондом» і рештою суспільства поступово стираються. Світське життя стає доступнішим, а значення слова «бомонд» дедалі більше втрачає свій аристократичний відтінок. Але все одно, коли ми говоримо про «бомонд», ми уявляємо собі людей, що блищать на світських заходах і залишають слід в історії своєю публічною діяльністю.