Мені до рук потрапив ноутбук Acer Nitro 5 (AN515-54-5304) з встановленною Windows 11 Home. Легальність операційної системи стояла під сумнівом, тож було вирішено видалити все з ноутбуку та встановити Ubuntu.
#1 Крок. Завантажити ISO-образ Ubuntu.
Перш за все треба завантажити ISO-образ операційної системи собі на комп'ютер. Переходимо на ubuntu.com (офіційний сайт) там завантажуємо останній реліз Ubuntu Desktop. Більш детальніше за посиланням - як та звідки завантажити Ubuntu.
Зверніть увагу, що на сайті Ubuntu для завантаження надається 64-бітна версія операційної системи. 32-бітна архітектура потроху відходить у минуле.
#2 Крок. Перевірити цілісність образу Ubuntu.
Після завантаження файлу, треба зробити його перевірку. Це допоможе впевнитися, що завантажений образ не пошкоджений. На сайті Ubuntu після початку завантаження можна буде побачити підказку. Натисніть 'verify your download' та виконуйте інструкції.
Run this command in your terminal in the directory the iso was downloaded to verify the SHA256 checksum:
echo "b98dac940a82b110e6265ca78d1320f1f7103861e922aa1a54e4202686e9bbd3 *ubuntu-22.04.2-desktop-amd64.iso" | shasum -a 256 --check
Будьте уважні. Копіюйте команду з сайту Ubuntu.
Скопійований текст вставляємо у Terminal (ще раз нагадаю, я це роблю на macOS. за можливості додам опис цього процесу і для інших операційних систем).
Відкриваємо термінал
Переходимо до теки з ISO-образом. Це робиться за допомогою команди `cd`. У моєму випадку (переходимо у теку завантажень):
cd ~/Download
Після цього вставляємо у термінал скопійовану команду з сайту Ubuntu для веріфікації завантаженного файлу. У моєму випадку це:
echo "b98dac940a82b110e6265ca78d1320f1f7103861e922aa1a54e4202686e9bbd3 *ubuntu-22.04.2-desktop-amd64.iso" | shasum -a 256 --check
Та як результат ми маємо побачити:
ubuntu-22.04.2-desktop-amd64.iso: OK
Якщо з файлом щось не так:
ubuntu-22.04.2-desktop-amd64.iso: FAILED
shasum: WARNING: 1 computed checksum did NOT match
У цьому випадку - видаляємо цей файл та завантажуємо новий.
#3 Крок. Підготовка USB-носія для запису ISO-образу Ubuntu.
Підключіть USB-носій до свого Macbook. Ви повинні розуміти що будь-які дані на USB-носії будуть втрачені, тому зробіть резервну копію важливих файлів, якщо вони є на ньому.
У мене не було USB-флешки, тож придбав нову. У моєму макбуці немає традіційний USB-портів, тільки USB-C. Тож вибір пав на USB-носій, який має USB 3.1 та USB-C одночасно. Як на мене це непоганий універсальний варіант.
Придбав SanDisk Ultra Dual 64GB USB 3.1 + Type-C (SDDDC2-064G-G46) за ~300 гривень на розетці. Подивимось, як довго вона буде працювати.
Тож ця флешка нова та пуста. Я її додатково не форматував та одразу перейшов к запису образу Ubuntu на неї.
#4 Крок. Запис образу Ubuntu на USB-носій за допомою програми balenaEtcher.
Чому саме balenaEtcher? Це програма яка дійсно гарно працює, має гарний інтерфейс та не потребує спеціальних знань.
Можна записати будь-який ISO-образ на USB-носій за допомогою терміналу, але при наявності гарного та безкоштовного програмного забезпечення - я обираю саме його.
Завантажуємо та встановлюємо balenaEtcher з офіційоного сайту. Після цього відкриваємо програму та в кілька простих кроків записуємо Ubuntu на USB-флешку.
З інтерфейсу balenaEtcher зрозуміло, що ми маємо обрати ISO-образ, обрати USB-носій та зачекати пока програма зробить все що треба.
Натисність 'Flash from file' та оберіть потрібний файл.
Після цього натисність Select target, щоб обрати USB-носій.
Будьте уважні. Якщо ви оберете помилково іншу флешку - вся інформація з неї буде втрачена.
Я обрав свій USB SanDisk 3.2 Gen1 Media та натиснув 'Select 1'.
Наступний крок - це Flash (запис).Запис займе деякий час. Залежить від багатьох факторів. Інтерфейс balenaEtcher англійською, але інтуітивно зрозумілий. Після завершення запису ми побачимо наступне вікно:
Після цього ми можемо закривати програму balenaEtcher та діставати на USB-носій з ноутбуку. Доречі я використовув USB-C порт для запису.
#5 Крок. Завантажте комп'ютер з USB-носія.
Попередньо я зробив резервну копію всіх необхідних файлів з жорстких дисків комп'ютера Acer Nitro 5. Тобто все що є на жорстких дисках, в подальших кроках я зітру без можливості відновлення. Майте це на увазі.
Вам треба вимкнути комп'ютер, під'єднити флешку з Ubuntu, вімкнути комп'ютер та перейти в Boot Manager. Це робиться на різних комп'ютерах по різному.
Boot Manager Acer Nitro 5 виглядає так:
Тут ми можемо побачити 'Linpus Lite' (Ubuntu) та Windows Boot Manager (цей пункт присутній, бо я маю встановлену Windows 11 Home).
Обираємо Linpus Lite та натискаємо 'Enter'.
Ми побачимо варіанти, які нам запронує Linpus Lite. Обираємо '* Try or Install Ubuntu`.
Після цього ми побачимо інсталятор Ubuntu.
#6 Крок. Встановлення Ubuntu за допомогою графічного інтерфейсу.
Все що треба зробити - це слідувати інструкціям на екрані. Доречі, не забудьте підключити живлення до вашого ноутбука, якщо він під час встановлення працює від батареї. Це попередить можливе вимкнення пристрою через брак енергії.
Перше що треба вибрати - обрати українську мову. Якщо ви збираєтесь працювати в IT - рекомендую обирати англійську. Інтерфейс англійською мовою допоможе вам вивчити мову, та говорити про ті самі елементи інтерфейсу не намагаючись перекласти українську на англійську самостійно.
Натисність 'Встановити Ubuntu'. Наступний крок - вибір мови для клавіатури. За замовчуванням там стоїть все правильно. Тож можемо рухатись далі. Ці налаштування можна буде змінити після встановлення операційної системи.
Далі - налаштування оновлень. Я обираю зазвичай 'Звичайна установка' та 'Завантажити оновлення при встановленні Ubuntu. Тобто під час встановлення - Ubuntu самостійно оновиться і завантажить все що їй потрібно.
Наступний крок - вибір типу встановлення.Нас цікавить другий варіант - `Стерти диск і встановити Ubuntu`. Можливість встановлення Ubuntu пліч-о-пліч з Windows Boot Manager розглянимо окремо.
Для встановлення Ubuntu я обрав SSD диск на 256GB (у моєму Acer Nitro 5 є ще один диск на 1TB, який я відформатував після встановлення Ubuntu та використвою для збережених файлів).
Перелік дисків:
Обраний диск:
Читаємо попередження та продовжуємо наш шлях.
Наступний крок - вибір часового поясу. Обираємо Kyiv.
Додаємо інформацію про користувача, ім'я комп'ютера та пароль.
Після цього почнеться встановлення операційної системи Ubuntu на ваш комп'ютер.
Після завершення встановлення ми побачемо повідомлення 'Встановлення завершено'. Натискаємо 'Перезавантажити'.
Під час включенння, ми побачемо напис 'Please remove the installation medium, then press ENTER:'.
Тож так і робимо - дістаємо на USB-носій та нажимаємо ENTER.
Нас запитають пароль для входу у систему, який ми ввели під час процесу встановлення.
Після успішного входу - ми можимо починати користуватись Ubuntu!
Ми можемо побачити відкрите вікно. Воно допоможе зробити пост-інсталяційне налаштування операційної системи Ubuntu.
Але, Ubuntu вже готова для використання! Під час процесу встановлення можуть виникати різні проблеми пов'язані з конфігурацією програмного забеспечення та нюансами окремих комплектуючих. Наприклад мені не вдавалось встановити Ubuntu на своєму Acer Nitro 5 через вімкнений RST. Для того, щоб продовжити встановлення Ubuntu - треба було вимкнути RST. Цей випадок та інші перешкоди на шляху (наприклад налаштування BIOS, вхід у Boot Manager) до встановлення Ubuntu я не описував у цій нотатці навмисно. Окремі проблеми індивідуальні, тож шукати методи їх вирішення треба окремо ("This is the way").
Цей блок містить всю необхідну інформацію для правильного цитування, включаючи дату публікації, назву допису, URL та інше.
Зверніть увагу, що посилатись потрібно на автора/авторку контенту (профіль, окремий допис тощо), а сайт цейво (tseivo.com) - лише майданчик для розміщення публікацій.
💡 Архівування сторінки у веб-архіві, такому як Wayback Machine, є корисною практикою, коли ви посилаєтесь на неї. Це дозволить зберегти стан сторінки на цей час і знизить ризики від зміни контенту або зміни структури сайту у майбутньому.
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування:
ДСТУ 8302:2015
Як встановити Ubuntu на ноутбук замість Windows? Власний досвід з ноутбуком Acer Nitro 5 (AN515-54-5304) [Електронний ресурс] // tseivo.com. – Режим доступу: https://tseivo.com/b/memecode/t/lrpjjjnokn (дата звернення: 21.11.2024). – Назва з екрана.
ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 (ВАК)
Як встановити Ubuntu на ноутбук замість Windows? Власний досвід з ноутбуком Acer Nitro 5 (AN515-54-5304) [Електронний ресурс] // tseivo.com. – URL: https://tseivo.com/b/memecode/t/lrpjjjnokn (дата звернення: 21.11.2024).
Або ж використовуйте наступну інформацію для формування цитування:
Дата публікації:
23.06.2023
Назва допису:
Як встановити Ubuntu на ноутбук замість Windows? Власний досвід з ноутбуком Acer Nitro 5 (AN515-54-5304)
URL:
https://tseivo.com/b/memecode/t/lrpjjjnokn
Дата звернення:
21.11.2024
Назва блогу та хендл блогу
meme code | @memecode
Автор/авторка пише під псевдонимом і не оприлюднює своє справжнє ім'я. Завжди перевіряйте достовірність контенту використовуючи декілька джерел (навіть, якщо контент опублікован під справжнім ім'ям).
Про зображення:
На нашій платформі ми приділяємо особливу увагу правильному вказуванню джерел зображень, щоб забезпечити дотримання авторських прав і прав на використання контенту. Ми намагаємося мотивувати використовувати виключно власні зображення, ресурси, що відповідають принципам fair use, або безкоштовні зображення з ліцензіями на кшталт Unsplash, які дозволяють вільне використання без порушення прав інтелектуальної власності.
Однак, враховуючи масштаб нашої платформи та різноманітність контенту, ми не можемо повністю контролювати всі публікації користувачів. Тому ми рекомендуємо перевіряти права на використання зображень та дотримуватися відповідних ліцензій, щоб уникнути можливих порушень авторських прав.
Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.
Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.