Вітаю всіх, хто хоче почати 3д-друк і всіх, хто почав та вже розминає пальці, щоб написати критику та поради!
Про 3д-принтер я задумувалась вже кілька місяців, побачивши як інші допомагають ЗСУ. Але наважилась купити лише нещодавно. Та за такий короткий час я вже почала розбиратись (і досі розбираюсь) з основами цього ремесла.
Отож, основа основ це принтер. В мене BambuLab A1 mini. Побачила його в огляді і зрозуміла, що це моє. Він простий у збірці, максимально зрозумілий для новачка. Якщо бюджет дозволяє, я б радила брати бамбулаб більшого розміру, щоб допомагати зсу ефективніше. Але якщо бюджет невеликий, то ціна мініка (10 400грн) і так по ньому вдарить. Адже окрім принтера потрібні різні інструменти та аксесуари. Наприклад додаткове сопло (0,2 чи 0,6 залежно від потреб), щітка для чистки сопла, штангенциркуль (що? навіщо?), сушарка для філаменту і т.д.
Мінік друкує котушку
BambuLab a1 mini має площу друку 18х18х18 см. Вистачить для друкування фігурок, різного невеликого приладдя та деталей(навіть декілька штук водночас, аби влізло на столик). Цей принтер один з рекомендованих в ДрукАрмії і доволі непоганий, але трохи обмежує вибір того, що можна надрукувати.
Витрата на принтер це не головний удар по бюджету, адже пластик кінчається швидко, а коштує від 270 до 1000 за кг (залежно від виду, виробника і т.д.). Якщо ви в друкармії, то зможете згодом купувати вигідніше, але це не єдине джерело дешевшого пластику. Нещодавно купила petg 270 грн за 1 кг (від покупки від 6 кг) в телеграмі, і порівняно з закупівлею pla, вважай що заощадила.Пластик буває декількох видів: PLA, PETG,ABS, TPU. Поки що я користуюсь лише pla та petg. Pla мені подобається, принаймні мені пощастило працювати з ним без калібрування (про яке я дізналась пізніше) без браку і з задоволенням від результату. Petg міцніший і використовується для зсу частіше, але він більш примхливий. Я витратила кілька годин, щоб відкалібрувати швидкість та динаміку потоку, а також температуру. Друк був з дефектами на поверхні, тому я не могла спинитись поки не отримала задовільний результат. А ще він гігроскопічний, тому потребує зберігання із силікагелевим мішечком чи просушки у спеціальній сушарці (вона в планах покупок).
калібрування температури
Загалом я побачила багато мінусів, про які варто сказати тим, хто ще вагається купувати 3д-принтер.
Недоліки:1. Вартість стартового набору: це принтер, комплектуючі (сопла і тд), філамент, клей і т.д. Можливо потрібен будівельник фен, щоб приплавляти павутинку. В мене є такий, ще з минулого хоббі (декоративні свічки), то ж він мені може знову знадобитись (або ні, хз).
2. Калібрування. Бамбулаб самостійно калібрує столик, тому танці з бубном штангенциркулем наче не потрібні. Одна з причин чому я обрала бамбу, а не інші принтери, бо вони здавались складними і страшними. Однак калібрування філаменту все ще потрібне. В бамбу студіо є лише калібрування швидкості та динаміки потоку, температуру та інше калібрувати можна завантаживши оптимізовані моделі, наприклад ось цю: https://makerworld.com/uk/models/101483-petg-temperature-tower-temp-tower-g-code?from=search#profileId-1269620
3. Шум та вібрація. Не зважаючи на те що мінік доволі тихий, 5+ годин за одним столом змусили мене кепсько почуватись.Тому краще мати окреме місце для принтера. Бамбу оснащений камерою, тому зможете спостерігати за роботою з іншої кімнати, а в разі чого вас сповістять про помилку.
4. Принтер потребує догляду. Час від часу потрібно змазувати його, прочищати сопло і т.д. Є відео як це робити, тому сподіваюсь що я розберусь. Але в разі поломки, я буду бідкатись та розводити руками.
5. Друк для зсу це відповідальна справа. Для себе ви можете схалтурити, зекономити десь, але на потребах армії таке не можна робити, адже так можна і вбити. В друкармії перед друкуванням тиражу ви надсилаєте відео з вашим виробом, якщо виріб міцний - можна друкувати і відправляти. Особисто я перевіряю кожну нову партію на міцність. Якщо виріб виявився ламким, отже щось в друці пішло не так і варто викинути те що надрукувалось. З цього йде наступний недолік.
6. Розхід матеріалу через калібрування та брак. Щоб відкалібрувати пластик, потрібно друкувати певно моделі. Якщо пластик погано відкалібрований чи ви вказали неправильні параметри в слайсері - надруковане йде у смітник. Спершу в мене було мало браку, але досвід росте на помилках. Можливо я пропустила якісь недоліки, але хочеться вже написати й про щось хороше.
Переваги:1. Якщо ви друкуєте для зсу, то ви наближаєте перемогу. Це головна перевага. Якщо не в зсу, то заради зсу.
2. Можна надрукувати багато крутиш штук. Аніме-фігурки, багаторазові котушки (запаски філаменту дешевші), штангенциркуль)))
Коротше, мінусів багато, але якщо дуже хочеться почати, то не варто боятись принтера. Варто боятись порожнього гаманця після цих покупок...Не всім підійде такий вид волонтерства. Однак я вирішила ризикнути і поки що задоволена.Ще є чому вчитись, бо є заради чого друкувати ^_^