Цей допис про ДрукАрмію та мій перший досвід 3D-друку (наразі 10+ кг).
Що таке ДрукАрмія?
ДрукАрмія — це волонтерська спільнота, яка об'єдналася заради допомоги Збройним Силам України, використовуючи можливості 3D-друку. Учасники спільноти друкують на 3D-принтерах різноманітні корисні речі для фронту — від комплектуючих до інженерних рішень, які допомагають нашим захисникам та захисницям на полі бою.
Це своєрідна технологічна армія тилу, де кожен, хто має 3D-принтер або бажання долучитись, може стати частиною великої справи.
Як працює ДрукАрмія?
Якщо простими словами, то процес виглядає приблизно так:
Військові роблять запити на потрібну номенклатуру.
В систему додаються (адмінами, кураторами) нові завдання.
Друкарі беруть завдання в роботу.
Друкарі відправляють вироби кураторам або військовим.
Повторюємо.
Всі нюанси розписані на сайті ДрукАрмії. Наразі взаємодіяти зі спільнотою можуть військові, друкарі, виробники та донори.
ДрукАрмія нічого не продає. Всі витрати покриваються коштом друкарів, донорів та волонтерів.
Тобто друкарі роблять свій вклад грошами (принтер, обслуговування, філамент (пластик) тощо), та своїм часом.
Які вироби друкує ДрукАрмія?
Все що треба нашим захисникам і захисницям і навіть більше. Але краще звернутись до офіційної статистики (взято з офіційного ТГ каналу). Статистика за період з початку 2025 року до 18 квітня.
Статистика ДрукАрмії 01.01.2025 - 18.04.2025 (джерело - ТГ канал ДрукАрмія)
Трохи статистики ДрукАрмії
На 18 квітня 2025 року, на головній сторінці сайту спільноти можна побачити такі цифри:
472 371 - Віддруковано пластику (кг)
12 672 - 3D принтерів
9319 (3414) Друкарів (Активних)
18 квітня 2025 | Статистика ДрукАрмія з головної сторінки
Це насправді вражає. Десь там в цій статистиці і мої 11.9 кгЯк то кажуть меми:
З чого почати (власний досвід)?
Концептуально все зрозуміло. Купляєш принтер, пластик і погнав. Але ж все не так просто.
Як обрати принтер? Тут я не фахівець. Все залежить від бюджету, потреб тощо. Але які потреби, якщо нічого не знаєш про 3D-друк ^_^
Ось цікавий перелік топ принтерів з лендінгу ДрукАрмії:
Creality Ender-3
Bambu Lab P1S
Bambu Lab A1 mini
Bambu Lab A1
Creality Ender 3
Деякий час я дивився огляди на YouTube. Нічого не зрозуміло, але цікаво. Вже не пам'ятаю як, але я дійшов до рішення придбати Bambu Lab P1S. Скоріш за все я обирав закриту модель. В хаті є коти і не хотілось би щоб надруковані вироби псувались через шерсть та пилюку.
Крім YouTube я перечитував дописи з розділу Школа на сайті ДрукАрмії. Саме там я зрозумів, що крім принтеру та пластику ще треба багато штук.
Купляємо принтер
В дописах школи є контакти перевірених продавців, які продадуть принтер за нормальну ціну. Оплата на ФОП та наложка присутня. Відправили через кілька днів після замовлення.
Bambu Lab P1S
Купляємо філамент (пластик)
По рекомендації з дописів школи купив одразу 15кг філаменту. На сайті є перелік перевірених продавців. Я обрав PETG (Military Edge) пластик для початку. Але з цим я поспішив (читайте далі; наразі я б рекомендував котушки по 1кг + сушарку для старту).
Котяча маска бетмена надрукована з підтримками
В комплекті Bambu Lab P1S є котушка пластику PLA, якого достатньо щоб надрукувати пару тестових моделей. Через застосунок на моб телефоні можна обрати модель та відправити на друк. Це час, коли можна друкувати всякі приколи типу шоломів бетмена для котів.
З'явився новий герой на вулицях
PETG від Military Edge йде в котушках по 3кг. Тут ми дізнаємось, щоб треба зробити якусь стійку для такої котушки. Спочатку змайстрував з того що було під рукою. Потім розумію, що можна друкувати приколи для принтера на самому принтері. Тож надрукував собі spool holder на 3кг, але не без нюансів (треба було збільшити модель трошки).
VVM філамент по 1кг
Купляємо лак
Я взяв просту задачу в ДрукАрмії, яка була не термінова, щоб вже спробувати друк, але не дуже стресувати через терміни тощо.
І перший же друк пішов браком. Моделька відлипла від плити (на якій модель стоїть під час друку) та прилипла до сопла.
3DLAC
Проблема була в тому, що я протер пластину перед друком (вологою ганчіркою, а потім насухо). Можливо на пластині вже була якась речовина (з коробки) і я просто її змив.
Тож на цьому етапі ми дізнаємось про важливість адгезії та про засоби її підвищення. Особисто я купив балон 3DLAC (400mm). Існує безліч інших засобів. Наразі цей балон майже пустий. Тож я замовив ще декілька балонів з запасом (щоб не переплачувати за доставку за кожну одиницю).
Купляємо сушарку для філаменту
3кг котушки пластику розходяться доволі швидко, коли всі параметри налаштовані правильно у слайсері, а друкувати треба партію однакових деталей. Після паузи в друці в кілька днів, нові друковані виробі стали значно просідати в якості. На цьому етапі розуміємо, що рівень вологості дуже важливий і філамент треба сушити.
Пластик за кілька днів набрав вологи. Це відразу відбилось на якості: з’явились бульбашки, шари лягали нерівномірно, а кінцеві вироби втратили чіткість і міцність.
Щоб підтримувати стабільну вологість PETG пластику на рівні біля ~20% було вирішено купити сушарку.
Не без нюансів. Більш бюджетні сушарки не вміщують в собі 3кг котушки. Тож купивши сушарку Sovol 3d (дегідратор на дві котушки по ~1кг) було вирішено перейти на пластик, який йде в котушках по 1кг.
Наразі друкую напряму з сушарки філаментом VVM Filament (PETG). Це зручно тим, що сушарка одразу є тримачем для філаменту та підтримує потрібну вологість.
Sovol 3D + дві котушки VVM Filament (PETG)
Звісно, міняти котушки кожні ~1кг виробів може бути не дуже зручно. Але наразі це мене повністю влаштовує.
Друк та блекаути
Зараз з електрикою у мене плюс-мінус стабільно. Але треба мати на увазі, що відключення електрики зіпсує партію виробів. Крім пластику також буде втрачено час. У Телеграмі ДрукАрмії є окрема нитка, де обговорюються різні конфігурації зарядних станцій, ДБЖ тощо.
Особисто у мене принтер підключено до маленького американського EcoFlow River 2 + понижувач напруги 220В на 110В.
Bambu Lab P1S працює в диапазоні 110-220В. Тож його підключено до EcoFlow River 2 (110). А вже екофлоу підключено до понижувача, а понижувач до мережі 220.
EcoFlow River 2 (USA) + понижувач 220 - 110
Таке собі ДБЖ, якого вистачає на короткій термін, коли ZUBR спрацьовує та вимикає живлення на пару хвилин.
В ідеалі, мати зарядну станцію, яка могла б живити принтер якусь кількість годин. Для ферм (коли принтерів багато) це прям дуже важливо.
Приміщення
Принтер не займає багато місця, але все інше - так. Коробки, котушки, готові вироби, брак, інструмент тощо. Тож окрема кімната - це ідеально під 3D-друк.
Стіл на якому буде стояти принтер має стояти в рівень, не хитатись. Принтер має рухомі елементи, які будуть створювати коливання. Тож якщо стіл трясеться - це вплине на друк. Якщо стіл стоїть не в рівень - це вплине на друк
Принтер шумить, тож це треба теж враховувати. Також треба враховувати вологість та температуру в приміщенні.
Пакування та відправка
Тут все плюс мінус зрозуміло. Надрукували вироби, запакували та відправили кураторам або напряму військовим.
Подивіться відео як треба та як не треба робити:
Якось так вийшло, що у мене коробки постійно є в наявності. З додаткових витрат:
скотч
пакувальний матеріал (папір або пупирка)
Відправку сплачує відправник. Це ваш донат у справу. Уявіть фінансове навантаження на одного куратора або військового, якщо йому/їй доведеться сплачувати десятки посилок самостійно.
Як бонус, можна покласти смаколики у посилку. Але будьте уважні, щоб ці смаколики не зіпсували вироби (дивіться відео вище).
Опис процесу Друку
Коли ми вже маємо принтер, філамент та трохи подрукували для себе (відкалібрували принтер та надрукували кілька виробів) - можемо брати завдання з ДрукАрмії в роботу.
Беремо просту задачу (під ваш тип та колір пластику).
Читаємо налаштування під модель.
Качаємо *.stl файл, імпортуємо у слайсер. Змінюємо налаштування згідно з ТЗ на сайті.
Друкуємо тестовий виріб.
Перевіряємо якість (на сторінці завдання ця інформація має бути або текстом або в відео форматі).
Якщо все ок - робимо фото/відео тестового виробу та відправляємо на перевірку. Перевірка може зайняти деякий час. Ви отримаєте email (не пропустіть).
Якщо перевірку якості не пройдено - шукаємо, що треба відкалібрувати і починаємо знову з пункту 4. Тут можна перечитати всі повідомлення на сайті в секції "Обговорення". В ТГ може бути нитка для цього виробу (використовуйте пошук, перш ніж писати повідомлення; скоріш за все подібну проблему вже вирішили).
Коли перевірку якості пройдено - запускаємо партію в друк. Майте на увазі, що розмістивши декілька виробів на одній плиті, можливо треба буде ще раз трохи відкалібрувати параметри (наприклад, швидкість друку тощо).
Надрукувавши партію, робимо фото, пакуємо та відправляємо (додаємо ТТН у поточне завдання та завантажуємо фото).
Все. Можемо брати нове завдання. Через деякий час, вашій партії виробів поставлять оцінку (а може і не поставлять; треба розуміти, що у людей можуть бути важливіші справи).
Рейтинг ДрукАрмії
Щодо рейтингу. Ви маєте друкувати вироби гарної якості. Від цього багато чого залежить (іноді, буквально життя). Тому ваші вироби будуть отримувати оцінку. Я краще процитую інформацію безпосередньо з сайту:
РейтингРейтинг формується на основі оцінок ваших попередніх відправок і розраховується як середнє значення.
Для чого він потрібен?Деякі завдання надсилаються напряму військовим без перевірки куратором. Тому важливо, щоб їх бачили лише друкарі, які стабільно виготовляють вироби високої якості.
Як це працює?Рейтинг впливає лише на доступність завдань для друку:— Завдання для кураторів доступні майже без обмежень (у 95% випадків).— Завдання напряму військовим часто мають обмеження — зазвичай мінімальний рейтинг 4.
Якщо ваш рейтинг 4.5+, ви бачите всі завдання, оскільки це максимальний поріг обмеження.Мета рейтингу — не визначити 'хто кращий', а зменшити кількість браку у виробах, що надсилаються військовим безпосередньо.
Брак та котушки
У вас буде збиратись багато котушек від філаменту. Їх можна відправляти продавцяв філаменту за кешбек. Але це має сенс, коли котушек багато і вартість доставки буде нижча ніж кешбек.
Також котушки можна відправити (якщо буде запит) військовим або волонтерам. Котушки деяких розмірів йдуть в роботу.
Браку буде доволі багато. У мене назбиралось вже кілька кілограмів. В спільноті ДрукАрмії є контакти, кому можна відправити пластик на переробку. Тож збирайте пластик (сортуйте по кольору та типу). Про це напишу окремий пост.
Мій поточний стек
Наразі ~2 місяці друкую. У мене назбиралась наступна комбінація:
Принтер Bambu Lab P1S
Сушарка Sovol 3D
Штангенциркуль Дніпро-М (для перевірки якості / відповідності)
3DLAC - балони по 400мл для підвищення адгезії
Пасатижі (відкусую нитку філаменту)
Ніж будівельний (пакування, відкалупування бріму чи підтримок)
Стікери та ручка (пишу скільки використано філаменту на котушці)
Кімнатний гігрометр (вже не потрібен, бо камера в принтері закрита, а філамент знаходиться в сушарці)
Кухонні ваги (до 5кг) (іноді зважував котушки філаменту, бо забував писати скільки було використано)
2 ганчірки (мікрофібра) для протирання плити
Комп'ютер, щоб тягнув слайсер (мінімум 4gb оперативної пам'яті)
Не реклама ^_^
Висновки
Процес 3D-друку - це щось трохи нестабільне, де треба звертати увагу на багато нюансів. Кожен раз може бути інша проблема, з якою треба розбиратись.
Але це цікаве хоббі, яке можна використовувати заради спільної мети. Велике та активне ком'юніті, яке допомогає розібратись з нюансами - це дуже класно.
Коли ви надрукуєте 2кг виробів - можна отримати доступ до форуму ДрукАрмії.
Умови доступу до форуму ДрукАрмії
Доєднатись до спільноти "Новачки ДрукАрмія" можна і треба прямо зараз. Там можна дізнатись багато цікавого з практики. Для старту можна почитати нитки - "Який принтак купити" та "Домашні улюбленці".
Для друкарів пропонуються знижки на філамент (після 25кг успішно надрукованого та відправленого).
Ну і офіційне промо ком'юніті:
>>> Реєстрація <<<
Поширити цей допис
Цитувати допис
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування: