Зміст дописунатисність на посилання, щоб перейти до потрібного місця
Відчули ущільнення в грудях і хвилюєтеся, що це щось серйозне? Не панікуйте – в багатьох випадках новоутворення у молочній залозі доброякісні. Однак найкращий спосіб переконатися, що все гаразд – це консультація мамолога. Досвідчений лікар зможе визначити характер новоутворення та підібрати правильний підхід до лікування.
Що таке фіброаденома?
Фіброаденома – це доброякісна пухлина, яка складається із залозистої та сполучної тканини. Найчастіше зустрічається у жінок віком від 15 до 40 років. Розмір фіброаденоми може варіюватися від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Загалом, це гладке, рухоме ущільнення, яке легко зміщується при натисканні (ніби "ковзає" під пальцями). Як правило, не викликає болю. Саме тому жінкам важливо регулярно проводити самостійне обстеження молочних залоз і проходити профілактичні огляди у мамолога.
Види фіброаденом
Загалом всі фіброаденоми поділяються на звичайні (прості) і філоїдні (листоподібні). Перший тип – найпоширеніший, і рідко перероджується у щось серйозне. Другий – зустрічається рідше, але швидко збільшується в розмірах і може перероджуватися в саркому.
Залежно від місця розташування фіброаденоми бувають:
- периканалікулярні (розростаються навколо протоків молочних залоз);
- інтраканалікулярні (утворюються всередині протоків);
- змішані.
Чому виникає фіброаденома?
Точні причини появи фіброаденоми невідомі, але дослідники вважають, що головну роль відіграють гормони, зокрема естроген. Ось деякі фактори, які можуть сприяти її розвитку:
- Гормональні коливання – під час статевого дозрівання, вагітності, лактації або менопаузи.
- Генетична схильність – якщо у матері чи бабусі були доброякісні пухлини грудей.
- Порушення роботи щитоподібної залози та інших ендокринних органів.
- Стреси та неправильний спосіб життя – шкідливі звички, неправильне харчування, відсутність фізичної активності.
Чи потрібно лікувати фіброаденому?
Як такого лікування фіброаденоми не існує. Вона не розсмоктується сама по собі, а може лише зменшитися в розмірах. Консервативне лікування спрямоване на стримування росту вже наявних пухлин і запобігання утворенню нових. Воно полягає у корекції гормонального фону, нормалізації ваги та лікуванні захворювань щитоподібної залози.
Повністю позбутися пухлини можна тільки хірургічним методом. Однак, у більшості випадків, маленькі фіброаденоми потребують лише спостереження та контролю розмірів пухлини за допомогою УЗД. Лікар може рекомендувати її видалення, якщо:
- пухлина стрімко росте.
- є підозра на атипові зміни.
- утворення викликає косметичний або фізичний дискомфорт.
Чи можна запобігти появі фіброаденом?
Повністю запобігти утворенню фіброаденоми неможливо, але можна зменшити ризики. Для цього регулярно перевіряйте роботу щитоподібної залози та жіночих гормонів. Ведіть здоровий спосіб життя: збалансоване харчування, фізична активність та відмова від шкідливих звичок значно збільшують опірність організму. Намагайтеся менше хвилюватися, і навіть якщо вас нічого не турбує, відвідуйте мамолога не рідше ніж раз на рік. Однак, якщо ви помітили будь-які зміни в грудях, не відкладайте консультацію. Записатися на прийом до досвідченого фахівця можна в МЦ Родина – тут ви отримаєте професійний огляд, діагностику та рекомендації щодо подальших дій.