[Власний досвід] Висмоктує воду з душової кабіни. Як прибрати неприємний запах у ванній кімнаті.

Store Image
Проблема та контекст: в п'ятиповерховому будинку квартира з новим ремонтом на третьому поверсі. Постійно з'являється поганий запах у ванній кімнаті. Перевіривши всі коліна (сифони) було виявлено, що в душовій кабіні, де встановлено трап з водяним затвором - немає води (вода висмоктується з сифону через вакуум у каналізаційній трубі).
Випадково почув шум схожий на висмоктування та пішов перевірити ванну кімнату. І дійсно - в душовій кабіні невиявилось води. Хоча вона там мала би бути, бо буквально за декілька хвилин до цього душовою користувались.
Виклик сантехніка нічого не дав - він зміг лише сказати, що це неможливо (висмоктування), а й якщо можливо - то це майстри щось зробили неправильно під час ремонту. Відповісти на питання що теоретично можна зробити, щоб так висмоктувало воду - не зміг.
Пошук в мережі показав, що скоріш за все забита фанова труба, яка виходить на дах. Щоб підтвердити свою теорію - йдемо до сусідів зверху, змиваємо воду та одночасно знімаємо на відео водяний затвор у себе дома. Висмоктування води з сухого затвору записано на відео, тож буде що показати сантехнику.
Сусіди над нами та під нами теж мають проблему з поганим запахом, але ігнорують роками та думають що це запах з витяжки. Тобто водяні затвори зриває майже всім, але всі ігнорують.
Йдемо на дах з гарним ліхтариком. Знаходимо фанову трубу зі свого стояку, зазираємо всередину та бачимо що вона забита. Там є пробка з бруду. Фотографуємо, повідомляємо про це ОСББ та викликаємо сантехника. Прочистка фанової труби дасть змогу повітрю заходити всередину та буде запобігати створюванню вакууму у трубі, який й зриває водні затвори.
Забита фанова труба. Видно як сміття лежить на грязьовій пробці
Забита фанова труба. Видно як сміття лежить на грязьовій пробці
Прочистка фанової труби допоможе вирішити цю проблему для вас й усіх сусідів по стояку.
Паралельно з цим 'розслідуванням' шукаємо інфу в мережі, як виправити цю ситуацію локально (поки чикаємо сантехника, тиждень-два). Це не обов'язковий етап. Але я хотів позбавитись від поганого запаху вже зараз.
 
Можливих рішення в мережі знаходиться два - каналізаційний аератор (повітряний клапан) або сухий затвор.

Досвід встановлення каналізаційного аератора для 50мм труби

Я почав з каналізаційного аератора для 50мм труби. Працює він як зворотній клапан. Коли тиск всередині каналізації зростає - він відкривається та повітря заходить в середину каналізації, знижаючі тиск. Коли тиска немає - клапан закривається та запобігає потраплянню поганого запаху до приміщення.
Як виглядає бюджетний каналізаційний аератор для 50мм труби:
Каналізаційний аератор 50мм
Каналізаційний аератор 50мм
Нюанс. Коли купляв в магазині - не перевірив наявності клапану всередені. Тож довелось повертатись. Обов'язково перевіряйте наявність.
Цю штуку треба вставляти в вертикальний патрубок. Тобто клапан - гравітаційний, і може не працювати, якщо буде стоято не рівно вертикально. Щоб перевірити чи працює зворотній клапан - можна натягнути на нього пакет з повітрям та зав'язати. Коли в системі буде вакуум - клапан відкриється та витягне повітря з пакету. Це буде візуально помітно. 
В моєму випадку - клапан працював, але й воду з душової все ж таки висмоктувало. Можливо це пов'язано з тим, що клапан я встановив на кухні, а вона знаходиться далі душової кабіни в системі. Або кількості повітря не вистачає для того, щоб вакуум не зривав водяні затвори. Тобто в моїх умовах, це не спрацювало, можливо комусь допоможе.
Трохи погрався, демонтував цей клапан й пішов випробувати інший варіант - сухий затвор.

Вставляємо сухий затвор (сифон) в існуючій душовий трап

У мене душова кабіна зроблена з кахелю, душовий трап вмонтований. Тож поміняти повністю трап на трап з сухим затвором - не варіант. Почав шукати варіанти, як модифікіувати трап, й знайшов універсальні зворотні клапани (сухі затвори). Вони є вертикальні, горизонтальні та універсальні. Ціни доволі різні. Я взяв не дуже бюджетний варіант - Aco EasyStop. 
Суть сухого затвору (зворотнього клапану) в тому, що коли тече вода - мембрана піднімається під тиском води. А коли вода не йде - упруга мембрана знову закривається та не дає поганому запаху з каналізації потрапляти у приміщення.
Монтаж доволі простий. Сухий затвор потрібного діаметру втавляємо в отвір душового трапу. 
Попередьно звісно прибираємо наявний водний сифон.
Дивимось на напис 'TOP' на сухому сифоні - він має бути нагорі, щоб він працював. Ручки на сифоні дають його зручно встановити або дістати.
Ось фотографії інструкції від сифону Aco EasyStop:
Aco EasyStop Інструкція Стор #1
Aco EasyStop Інструкція Стор #1
Aco EasyStop Інструкція:
Aco EasyStop Інструкція Стор #2
Aco EasyStop Інструкція Стор #2
Доречі Aco EasyStop мають діаметри (DN) 40 та 50 (мм). У моєму випадку - 40мм. Дістаньте водний сифон та поміряйте діаметр (або подивіться в інструкції трапа якщо залишилась).
Ну й все. Коли в системі створюється вакуум через забиту фанову трубу - з душової кабіни не висмоктує воду та поганий запах не потрапляє до кімнати. Сухий сифон (мембрана) відкривається під тиском на декілька секунд та закривається назад.
Тож як тимчасовий варіант, заміна мокрого сифону на сухий - допомогає позбавитись від поганого запаху, який потрапляє у приміщення через вакуум у каналізаційній трубі (який у свою чергу висмоктує воду з мокрого сифону та відкриває доступ повітря з каналізації до приміщення).
До мінусів сухого сифону у душовій можна віднести чутливість до застрягання сміття. А до мінусів мокрого затвору - можливе пересихання. Це суто з особистого досвіду.
Після прочистки фанової труби - проблема для мене та інших сусідів зникла. Мокрий сифон повернув назад. Сухий сифон планую ставити на час тривалої відсутності дома. Бо за кілька днів, коли не користуєшься душом - вода пересихає (там не так багато води), та поганий запах накопичується у квартирі.
Після розмов з декількома будівельниками, почув цікаві випадки. Люди на останніх поверхах під час ремонту можуть або зовсім зрізати фанову трубу, або зробити її меншим діаметром (для економії). Тож іноді для повної інпекції варто перевіряти чи все правильно у сусідів нагорі.
Store Image

🙌 Підтримати блог @pockemaister

Ви можете поширити цей допис у соцмережах, чим допоможете платформі цейво розвиватись (* ^ ω ^)

📝 Більше публікацій:
Дисклеймер

Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.

Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.