Штолен (Stollen) – це традиційна німецька солодка випічка з багатою історією. Цей десерт є символом Різдва і однією з найпопулярніших випічок у світі, на рівні з італійським різдвяним хлібом панеттоне. Однак на відміну від легкого, повітряного панеттоне, штолен щільніший і більш насичений за смаком.
Цікаво, що з німецької «Christstollen», перекладається не інакше, як «різдвяний хліб».
Штолен – це поєднання тіста з великою кількістю вершкового масла, цукатів сухофруктів, горіхів, марципану та прянощів. Нерідко цукати та сухофрукти попередньо вимочуються у міцному алкоголі – ромі або коньяку, що надає їм особливого смаку та аромату. Характерною особливістю штолена є його покриття товстим шаром цукрової пудри. Пудра має не тільки символічне, але й практичне значення, про яке ми розкажемо далі.
Популярність штолена сягає корінням у середньовіччя, коли він готувався як пісний хліб у період Адвенту (останні чотири тижні до Різдва). Спочатку це була доволі проста страва, оскільки для її приготування використовували тільки борошно, воду, дріжджі та олію. Але в XV столітті, а саме 1491 року, після так званого «Масляного листа» (Butterbrief), виданого Папою Іннокентієм VIII, який дозволив використання вершкового масла у випічці навіть у піст, рецепт став багатшим і смачнішим. Це дало старт удосконаленню страви. Форма штолена символізувала загорнуте у ковдру немовля Ісуса Христа, а білий шар цукрової пудри – сніг, що вкривав землю на Різдво.
Які базові інгредієнти використовуються для приготування штолена?
Для приготування традиційного штолена використовуються:
Багато сухофруктів і цукатів, замочених у ромі або коньяку
Горіхи (мигдаль або волоські) для текстури
Марципан
Прянощі — кориця, мускатний горіх або кардамон
Цукрова пудра для декорування та попередження пересихання готової випічки. Власне це і є та практична мета, про яку ми згадали на початку допису.
Як готується штолен?
Процес приготування штолена доволі довгий, але він вартий кожної витраченої хвилини. Сухофрукти замочуються в алкоголі заздалегідь, іноді за кілька днів. Тісто з великою кількістю вершкового масла, прянощів, цукатів та сухофруктів замішується, формується в подовгуватий хліб та запікається. Після випікання штолен покривають розтопленим вершковим маслом і товстим шаром цукрової пудри, що допомагає зберегти його свіжість на довгий час.Особливістю є витримка десерту після випікання. Штолен найкраще смакує через 1-2 тижні після випікання. Інколи термін “дозрівання” триває й місяць. Це необхідно для того,щоб аромати інгредієнтів повністю розкрилися та просочили кожен сантиметр випічки. А завдяки великій кількості масла штолен зберігається протягом кількох місяців після випікання.
Які є різновиди штолену?
Окрім класичного Christstollen, існують також інші варіанти:
Butterstollen з екстравеликою кількістю вершкового масла
Mohnstollen з маком
Quarkstollen на основі сиру
Marzipanstollen з прошарком марципану.
Найзнаменитішим є Дрезденський штолен. Ця випічка має статус географічного зазначення, що означає: тільки десерти, виготовлені в Дрездені за традиційним рецептом, можуть називатися Dresden Christstollen. Щорічно в місті проводять фестиваль штолену, на якому готують величезний десерт вагою кілька тонн і розрізають спеціальним метровим ножем.Традиційно штолен подають до чаю, кави або гарячого глінтвейну. Його можна вживати як самостійну страву, а можна використовувати як основу для святкових десертів, наприклад, подавати з вершковим маслом чи варенням. Він – це більше, ніж випічка. Це частина різдвяної традиції, наповнена ароматами свята, домашнім затишком і смаком дитинства.
🔗 Цитувати допис: "Що таке штолен? Історія популярної різдвяної випічки родом з Німеччини"
Якщо ви хочете процитувати цей допис у своїй роботі, статті, блозі, використовуйте наведену нижче інформацію.
Цей блок містить всю необхідну інформацію для правильного цитування, включаючи дату публікації, назву допису, URL та інше.
Зверніть увагу, що посилатись потрібно на автора/авторку контенту (профіль, окремий допис тощо), а сайт цейво (tseivo.com) - лише майданчик для розміщення публікацій.
💡 Архівування сторінки у веб-архіві, такому як Wayback Machine, є корисною практикою, коли ви посилаєтесь на неї. Це дозволить зберегти стан сторінки на цей час і знизить ризики від зміни контенту або зміни структури сайту у майбутньому.
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування:
ДСТУ 8302:2015
Що таке штолен? Історія популярної різдвяної випічки родом з Німеччини [Електронний ресурс] // tseivo.com. – Режим доступу: https://tseivo.com/b/gastronomygeek/t/jgjovykmvr/shcho-take-shtolen-istoriia-populiarnoi-rizdvianoi-vypichky-rodom-z-nimechchyny (дата звернення: 26.12.2024). – Назва з екрана.
ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 (ВАК)
Що таке штолен? Історія популярної різдвяної випічки родом з Німеччини [Електронний ресурс] // tseivo.com. – URL: https://tseivo.com/b/gastronomygeek/t/jgjovykmvr/shcho-take-shtolen-istoriia-populiarnoi-rizdvianoi-vypichky-rodom-z-nimechchyny (дата звернення: 26.12.2024).
Або ж використовуйте наступну інформацію для формування цитування:
Дата публікації:
25.11.2024
Назва допису:
Що таке штолен? Історія популярної різдвяної випічки родом з Німеччини
Автор/авторка пише під псевдонимом і не оприлюднює своє справжнє ім'я. Завжди перевіряйте достовірність контенту використовуючи декілька джерел (навіть, якщо контент опублікован під справжнім ім'ям).
Про зображення:
На нашій платформі ми приділяємо особливу увагу правильному вказуванню джерел зображень, щоб забезпечити дотримання авторських прав і прав на використання контенту. Ми намагаємося мотивувати використовувати виключно власні зображення, ресурси, що відповідають принципам fair use, або безкоштовні зображення з ліцензіями на кшталт Unsplash, які дозволяють вільне використання без порушення прав інтелектуальної власності.
Однак, враховуючи масштаб нашої платформи та різноманітність контенту, ми не можемо повністю контролювати всі публікації користувачів. Тому ми рекомендуємо перевіряти права на використання зображень та дотримуватися відповідних ліцензій, щоб уникнути можливих порушень авторських прав.
Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.
Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.