Штолен (Stollen) – це традиційна німецька солодка випічка з багатою історією. Цей десерт є символом Різдва і однією з найпопулярніших випічок у світі, на рівні з італійським різдвяним хлібом панеттоне. Однак на відміну від легкого, повітряного панеттоне, штолен щільніший і більш насичений за смаком.
Цікаво, що з німецької «Christstollen», перекладається не інакше, як «різдвяний хліб».
Штолен – це поєднання тіста з великою кількістю вершкового масла, цукатів сухофруктів, горіхів, марципану та прянощів. Нерідко цукати та сухофрукти попередньо вимочуються у міцному алкоголі – ромі або коньяку, що надає їм особливого смаку та аромату. Характерною особливістю штолена є його покриття товстим шаром цукрової пудри. Пудра має не тільки символічне, але й практичне значення, про яке ми розкажемо далі.
штолен у розрізі
Популярність штолена сягає корінням у середньовіччя, коли він готувався як пісний хліб у період Адвенту (останні чотири тижні до Різдва). Спочатку це була доволі проста страва, оскільки для її приготування використовували тільки борошно, воду, дріжджі та олію. Але в XV столітті, а саме 1491 року, після так званого «Масляного листа» (Butterbrief), виданого Папою Іннокентієм VIII, який дозволив використання вершкового масла у випічці навіть у піст, рецепт став багатшим і смачнішим. Це дало старт удосконаленню страви. Форма штолена символізувала загорнуте у ковдру немовля Ісуса Христа, а білий шар цукрової пудри – сніг, що вкривав землю на Різдво.
Які базові інгредієнти використовуються для приготування штолена?
Для приготування традиційного штолена використовуються:
Багато сухофруктів і цукатів, замочених у ромі або коньяку
Горіхи (мигдаль або волоські) для текстури
Марципан
Прянощі — кориця, мускатний горіх або кардамон
Цукрова пудра для декорування та попередження пересихання готової випічки. Власне це і є та практична мета, про яку ми згадали на початку допису.
Як готується штолен?
Процес приготування штолена доволі довгий, але він вартий кожної витраченої хвилини. Сухофрукти замочуються в алкоголі заздалегідь, іноді за кілька днів. Тісто з великою кількістю вершкового масла, прянощів, цукатів та сухофруктів замішується, формується в подовгуватий хліб та запікається. Після випікання штолен покривають розтопленим вершковим маслом і товстим шаром цукрової пудри, що допомагає зберегти його свіжість на довгий час.Особливістю є витримка десерту після випікання. Штолен найкраще смакує через 1-2 тижні після випікання. Інколи термін “дозрівання” триває й місяць. Це необхідно для того,щоб аромати інгредієнтів повністю розкрилися та просочили кожен сантиметр випічки. А завдяки великій кількості масла штолен зберігається протягом кількох місяців після випікання.
Які є різновиди штолену?
Окрім класичного Christstollen, існують також інші варіанти:
Butterstollen з екстравеликою кількістю вершкового масла
Mohnstollen з маком
Quarkstollen на основі сиру
Marzipanstollen з прошарком марципану.
штолен з марципаном
Найзнаменитішим є Дрезденський штолен. Ця випічка має статус географічного зазначення, що означає: тільки десерти, виготовлені в Дрездені за традиційним рецептом, можуть називатися Dresden Christstollen. Щорічно в місті проводять фестиваль штолену, на якому готують величезний десерт вагою кілька тонн і розрізають спеціальним метровим ножем.Традиційно штолен подають до чаю, кави або гарячого глінтвейну. Його можна вживати як самостійну страву, а можна використовувати як основу для святкових десертів, наприклад, подавати з вершковим маслом чи варенням. Він – це більше, ніж випічка. Це частина різдвяної традиції, наповнена ароматами свята, домашнім затишком і смаком дитинства.
Поширити цей допис
Цитувати допис
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування: