Крапка на початку назви файлу або теки в Unix-подібних операційних системах, таких як macOS або Linux, означає, що цей файл або тека є прихованими. Це системна конвенція, яка використовується для позначення файлів, які зазвичай не повинні бути видимими для користувача під час стандартного перегляду в файловому менеджері або в командному рядку.
Приховані файли часто використовуються для зберігання налаштувань і конфігурацій, таких як:
.bashrc — конфігураційний файл для оболонки Bash (термінал)
.zshrc — конфігураційний файл для оболонки Zsh (теж термінал)
.gitignore — файл, який вказує Git, які файли або теки слід ігнорувати
.profile — конфігураційний файл для оболонки користувача
.DS_Store — прихований системний файл, створений і використовуваний операційною системою macOS для зберігання метаданих щодо порядку відображення іконок та інших властивостей вікон Finder.
Приховані файли можна побачити, використовуючи певні параметри в командному рядку або вмикаючи відповідну опцію в файловому менеджері. Наприклад, в командному рядку терміналу для відображення прихованих файлів можна використовувати команду ls -a.
Як показати сховані файли у терміналі (macOS та Linux)?
Що означає ls -a?
ls - походить від list (cписок)
-a - походить від all (все)
Тобто за допомого команди ls -a ми можемо побачити всі файли. А команда ls (без прапорця -а) покаже всі не приховані файли. Перевіримо в терміналі (macOS):
Створимо нову теку за допомогою терміналу, щоб бути впевненими, що там немає файлу .DS_Store, який створює Finder.
mkdir test_ds_store_folder
cd test_ds_store_folder
Перевіримо вміст теки:
~/test_ds_store_folder ls
Команда ls показує нічого. Бо і справді пусто. А ось ls -a:
~/test_ds_store_folder ls -a
. ..
Що це за крапки? Це файли? Ні. Це спеціальні штуки, які потрібні для навігації:)
Коли ви використовуєте команду ls -a, вона відображає всі файли та каталоги, включаючи приховані файли. Серед відображених елементів завжди є два спеціальні елементи:
. (крапка) — це посилання на поточну теку. Вона вказує на саму теку, в якій ви зараз перебуваєте. Наприклад, якщо ви знаходитеся в /home/user, то . вказує на неї.
.. (дві крапки) — це посилання на батьківську теку. Вона вказує на теа, який знаходиться на рівень вище поточної. Наприклад, якщо ви знаходитеся в /home/user, то .. вказує на каталог /home.
. і .. є частиною файлової системи Unix-подібних операційних систем і служать для навігації.
Ок. А як будуть виглядати сховані файли в терміналі?
Створюю нову теку (untitled folder) в нашій існуючій теці (test_ds_store_folder) за допомогою інтерфейсу Finder. В цей момент Finder створить файл .DS_Store.Побачити в терміналі його можна запустивши ls -a:
~/test_ds_store_folder ls -a
. .DS_Store
.. untitled folder
Як можна побачити, до системних крапок у список додалась наша нова тека та прихований .DS_Store. Запуск ls без прапорцю -a покаже тільки теку:
~/test_ds_store_folder ls
untitled folder
Як показати сховані файли у macOS (Finder)?
Відкрийте Finder.
Виберіть будь-яку теку, яку хочете переглянути.
Натисніть клавіші Command + Shift + . (крапка) одночасно щоб показати або навпаки сховати файли.
Вийняток! Файли .DS_Store є файлами налаштувань програми Finder, тож комбінацією клавіш (Command + Shift + .) ви активуєте показ всіх прихованих файлів, крім .DS_Store.
Якщо у теці є приховані файли - ви їх побачите. Іконки таких файлів напів прозорі, такі собі привиди:
У мене наразі немає комп'ютера з Linux, або Windows, щоб показати більше прикладів. Але сподіваюсь, що тему допису розкрив. Приховані файли потрібні для збереження налаштувань тощо. Тобто для кінцевого користувача - це магія, яка дозволяє структурі файлів виглядати гарно і не збивати з пантелику додатковими файлами, які небажано випадково видаляти.
Цей блок містить всю необхідну інформацію для правильного цитування, включаючи дату публікації, назву допису, URL та інше.
Зверніть увагу, що посилатись потрібно на автора/авторку контенту (профіль, окремий допис тощо), а сайт цейво (tseivo.com) - лише майданчик для розміщення публікацій.
💡 Архівування сторінки у веб-архіві, такому як Wayback Machine, є корисною практикою, коли ви посилаєтесь на неї. Це дозволить зберегти стан сторінки на цей час і знизить ризики від зміни контенту або зміни структури сайту у майбутньому.
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування:
ДСТУ 8302:2015
Що означає крапка на початку файлу(.gitignore, .DS_Store, .bashrc тощо)? [Електронний ресурс] // tseivo.com. – Режим доступу: https://tseivo.com/b/memecode/t/3rvjzxl5qr/shcho-oznachaie-krapka-na-pochatku-failugitignore-ds_store-bashrc-toshcho (дата звернення: 21.11.2024). – Назва з екрана.
ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 (ВАК)
Що означає крапка на початку файлу(.gitignore, .DS_Store, .bashrc тощо)? [Електронний ресурс] // tseivo.com. – URL: https://tseivo.com/b/memecode/t/3rvjzxl5qr/shcho-oznachaie-krapka-na-pochatku-failugitignore-ds_store-bashrc-toshcho (дата звернення: 21.11.2024).
Або ж використовуйте наступну інформацію для формування цитування:
Дата публікації:
02.08.2024
Назва допису:
Що означає крапка на початку файлу(.gitignore, .DS_Store, .bashrc тощо)?
Автор/авторка пише під псевдонимом і не оприлюднює своє справжнє ім'я. Завжди перевіряйте достовірність контенту використовуючи декілька джерел (навіть, якщо контент опублікован під справжнім ім'ям).
Про зображення:
На нашій платформі ми приділяємо особливу увагу правильному вказуванню джерел зображень, щоб забезпечити дотримання авторських прав і прав на використання контенту. Ми намагаємося мотивувати використовувати виключно власні зображення, ресурси, що відповідають принципам fair use, або безкоштовні зображення з ліцензіями на кшталт Unsplash, які дозволяють вільне використання без порушення прав інтелектуальної власності.
Однак, враховуючи масштаб нашої платформи та різноманітність контенту, ми не можемо повністю контролювати всі публікації користувачів. Тому ми рекомендуємо перевіряти права на використання зображень та дотримуватися відповідних ліцензій, щоб уникнути можливих порушень авторських прав.
Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.
Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.