Цвіклі — це страва зі слов’янсько-австрійським корінням, популярна у Галичині, Польщі та частково в Чехії та Словаччині. Найчастіше під цвіклями мають на увазі тертий варений буряк, заправлений хріном (інколи з додаванням оцту, цукру, солі та олії). Це проста, але дуже виразна закуска з гостро-солодким смаком. Як правило, найчастіше їх (слово використовується саме у множині) готують перед Пасхою, адже цвіклі чудово доповнюють смак будженини, домашніх ковбас та холодцю.
Походження назви страви
Слово походить з польського слова ćwikła, а назва страви - від словосполучення ćwikła z chrzanem, що означає буряк з хріном. В Україні через діалектизм та вплив галицької кухні слово трансформувалося у цвіклі.
У Польщі цвіклі часто готують більш солодкими, а в Галичині віддають перевагу гострим варіантам із домінуванням хрону. Деякі господині додають ще натерте яблуко для більш свіжого смаку.
скрін з «Словника української мови» у 11 томах (СУМ)
Тобто слово цвіклі — це саме множинна форма. А «цвікля» — одинична, хоча на практиці вживають тільки множину, бо страва завжди подається порцією, а не шматком.В Україні це слово прижилося переважно на заході, а от страва стала вже елементом святкових столів по всій країні. Але залишимо історичний екскурс та перейдемо до рецепту.
Витрати часу: до 2 годин (у таймінг закладений час на варіння буряків)
Складність: 3 з 5 (хрін дуууже тяжко терти)
Вартість: низька
Нам знадобиться:
свіжий корінь хріну
невеликі червоні буряки
сіль
цукор
оцет
протигаз (опціонально. Це не жарт, у процесі натирання хріну сльози будуть текти по щокам рікою)
Приготування
Відварюємо буряки до повної готовності, охолоджуємо. Ми обрали дуже дрібні бурячки, оскільки вони й швидше приготуються, і, як правило, солодші. Буряк також можна запекти у духовці, обгорнувши їх фольгою.Чистимо корінь хріну. Чистимо буряки від шкірки.
Ми обрали співвідношення буряків і хріну 1:5. На нашу суб’єктивну думку, це найоптимальніше співвідношення гостроти, кислинки і солодкавості. Якщо хочеться більш гострого смаку - збільшіть кількість хріну. Більш солодкого та менш гострого – додаємо буряк. Кислішого – додаємо більше оцту.Коли цвіклі готував мій дід, для мене було дивно та смішно дивитись, як він перемелював їх з допомогою радянської м’ясорубки з тупими ножами, сидячи у… протигазі!!! Проте коли я стикнувся сам з приготуванням цвіклів, я пожалкував, що не маю цього девайсу. Свіжонатертий хрін надзвичайно сильно подразнює очі!І ще він дуже важко треться. У нас є кухонний комбайн, насадка “тертка” з ним не справилась. Під силу цей диявольський корінь виявився тільки м’ясорубці практично на максимальній швидкості.Так само з допомогою м’ясорубки подрібнюємо буряк. Додаємо сіль, перець та оцет, та балансуємо до бажаного смаку. Цвіклі готові!
перемелений хрін та буряк. Доводимо до смаку сіллю, цукром, оцтом
Смакуємо з домашньою копченою ковбасою, підчеревиною та полядвицею. Про те, як в домашніх умовах робити копчені смаколики, писали тут.
Смачного!
Поширити цей допис
Цитувати допис
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування: