Дисклеймер

Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.

Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.

«Clerestory» в архітектурі

Clerestory — це архітектурний елемент, що складається з ряду вікон, розташованих у верхній частині стіни будівлі, зазвичай над рівнем землі або над рівнем даху нижнього поверху

Історично склалося так, що Clerestory утворював верхній рівень Римської базиліки або нави Романської чи Готичної церкви, стіни якого піднімаються над лініями даху нижніх проходів і які пронизані вікнами.
Церква Святого Миколая, Штральзунд у Німеччині – clerestory – це рівень між двома зеленими дахами, укріпленими тут опорами "Джерело - Вікіпедія"
Церква Святого Миколая, Штральзунд у Німеччині – clerestory – це рівень між двома зеленими дахами, укріпленими тут опорами "Джерело - Вікіпедія"

Функції та використання clerestory

Основна функція clerestory полягає в пропусканні природного світла у внутрішні приміщення, що допомагає зменшити використання штучного освітлення та забезпечує природне освітлення приміщення. Це особливо корисно у великих будівлях, таких, як церкви, храми, залізничні вокзали, аеропорти, музеї та інші громадські будівлі, де потрібне велике освітлення, а також у будівлях із високими стелями, де важко проникнути світлу через звичайні вікна.
Крім того, clerestory можуть бути використані для забезпечення вентиляції та циркуляції повітря у внутрішніх приміщеннях. Вони можуть бути відкритими або фіксованими вікнами, які допомагають відводити тепле повітря та запобігають перегріву в приміщенні.

Історія

Технологія клерісторію, здається, походить від храмів Стародавнього Єгипту. Термін «clerestory» застосовний до єгипетських храмів, де освітлення залу з колонами було отримано над кам’яними дахами прилеглих проходів через проміжки, залишені у вертикальних кам’яних плитах. Клерісторій з’явився в Єгипті принаймні ще в період Амарни.

Сучасні clerestory windows для енергоефективних будівель

Сучасні clerestories часто визначаються, як вертикальні вікна, розташовані на високих стінах, що тягнуться вгору від лінії даху, призначені для пропускання світла та вітру в простір, без шкоди для конфіденційності. Будівлі заводів часто будуються з clerestory windows; сучасні проєкти житла іноді включають їх також.
Clerestory Windows в сучасних будинках "Джерело - Pinterest"
Clerestory Windows в сучасних будинках "Джерело - Pinterest"
Сучасні clerestory windows можуть відігравати ще одну, особливо важливу роль, окрім денного освітлення та вентиляції: вони можуть бути частиною пасивних сонячних стратегій у дуже енергоефективних будівлях (пасивні будинки та будівлі з нульовим споживанням енергії).
Із цією метою clerestories використовуються в поєднанні з каменем, цеглою, бетоном та іншими масивними стінами та підлогами, розташованими належним чином для накопичення сонячного тепла в спекотніші частини дня — даючи змогу стінам і підлозі діяти, як тепловий банк у прохолодну пору дня.
Конструкції вікон Clerestory для освітлення та вентиляції "Джерело - www.houzz.com.au"
Конструкції вікон Clerestory для освітлення та вентиляції "Джерело - www.houzz.com.au"
📝 Більше публікацій: