Обкладинка нотатки: Готуємо плов в казані на вогні: покрокова інструкція

Готуємо плов в казані на вогні: покрокова інструкція

Рік тому ми придбали шестилітровий азіатський казан українського виробника BRIZOLL для приготування страв на вогні.
азійський казан BRIZOLL на 6 літрів
азійський казан BRIZOLL на 6 літрів
Проте насправді страву азійського походження приготували тільки зараз. Мова піде саме про плов.
Традиційно почнемо з невеликого екскурсу в історію цієї страви.
Плов – це страва, яка вперше з’явилась у тюркських кочовиків Середньої Азії. Вони займались скотарством та торгівлею. Оскільки найближчим сусідом був саме Китай, ходовим товаром для обміну був рис. Залишалось питання часу, коли тюрки вигадають змішати цю крупу з м’ясом у одному казані ;)
Проте існує ще одна легенда, яка говорить про те, що плов проник до наших кухонь від персів, причому рецепт приготування приніс з своїх військових походів сам Александр Македонський. Але ми тут не заради історій походження, а заради історії нашого кулінарного досвіду.
Отже, ще кілька слів з теорії.  Плов складається з двох частин: основи, вона ж зірвак (м’ясо, овочі та спеції), а також безпосередньо крупи – рису, булгуру, пшеничної крупи, спельти… Тобто не тільки рис може використовуватись для приготування. Тут, як виявляється, ситуація схожа з нашим рідним українським борщем: однаково вірного та канонічного рецепту не існує, всі вони мають право на існування. 
Етап 1: підготовка продуктів
Отож, для зірвака нам знадобилося:
  • 1 кг свинячого ошийка (як на мене, тут можна обрати будь-яку іншу ділянку. Просто в результаті м’ясо буде або м’якшим, або жорсткішим)
  • 3 середні морквини
  • 2 великі цибулини
заготовки для зірвака
заготовки для зірвака
З приправ для зірвака ми використали:
  • ізюм
  • барбарис
  • сіль
  • паприку
  • каррі
  • куркуму
  • 3 головки часнику
рис та спеції
рис та спеції
Ще хотіли додати зіру (кумин), але не встигли придбати, та хмелі-сунелі, але банально провтикали додати її до зірваку. Але на смак це суттєво не вплинуло, весь казан плову розлетівся за півгодини ;)
Рис ми обрали довгозернистий пропарений, використали 500 г. В результаті всіх продуктів вистачило на 5 великих та одну середню порцію плову.
Етап 2: готуємо зірвак
Розпалюємо вогнище, прогріваємо казан. Після попереднього готування він був вимитий та змащений жиром. Отже, на його підготовку пішло небагато часу. Достатньо його просто добре прогріти, додати воду та або дочекатись її випаровування, або злити її. Після того, як стінки просохнуть від води, можна додавати олію. Її треба достатньо, але це на любителя.
додаємо олію
додаємо олію
На етапі готування зірваку ми постійно підтримували великий вогонь під казаном, особливо слідкували за цим під час закладки нового продукту, але про все це – по черзі.
Отже, ми додали олію та дочекалися її нагрівання. Заклали в казан м’ясо, дочекались того моменту, поки з нього випарується сік.
смажимо м'ясо
смажимо м'ясо
На цей етап у нас пішло близько 15 хвилин. Після цього додаємо моркву, нарізану брусочками. Контролюємо вогнище, періодично вимішуємо лопаткою вміст казана.
моркви багато не буває
моркви багато не буває
Знову за 10-15 хвилин додаємо нашинковану цибулю. Ми не різали її дуже дрібно, а кубиками середнього розміру.
впринципі, також багато не буває і цибулі ;)
впринципі, також багато не буває і цибулі ;)
Після цього додали сіль, вимішали, закрили кришкою на 5 хвилин. 
Тепер саме час додавати у зірвак спеції. Отож, ми попередньо залили окропом ізюм та барбарис, дали постояти 10 хвилин, після чого промили холодною водою.
До замочування та в процесі замочуваня
До замочування та в процесі замочуваня
Додаємо його до м’яса з овочами. Туди ж додаємо спеції (паприку, куркуму, карі, готову суміш для плову, в якій є сушені мелені часник, цибуля,  червоний перець,, лаврове листя, кориця, кардамон, коріандр та гвоздика).
всі інгредієнти зірвака в казані
всі інгредієнти зірвака в казані
На цьому етапі ми вже не збільшуємо інтенсивність вогню, тобто нових дрів у вогонь підкидати вже не будемо. Закриваємо кришкою, даємо протушкуватись 5-7 хвилин. За той час ретельно промили рис до чистої води та підготували воду. У нас вийшло 2,5 кружки рису, тому ми додали 4 кружки води (пропорцію 1:2 майже дотримали).
промитий рис
промитий рис
Етап 3: додаємо рис
Орієнтовно за 40 хвилин ми зробили зірвак. Саме час додати до нього рис. Ми акуратно виклали його поверх зірваку, додали 3 дрібки солі, і залили водою по лопатці. Після цього “втикаємо” в рис 3 головки часнику (їх не треба чистити, достатньо ретельно вимити від землі та бруду).
додали рис
додали рис
втикнули часник
втикнули часник
долили води (сорі за якість фото)
долили води (сорі за якість фото)
Накриваємо казан кришкою та засікаємо 60 хвилин: в нашому випадку ми саме стільки заклали на приготування рису. Але він став м’яким та розсипчастим вже за 45 хвилин.
На цьому етапі найголовніше – не відкривати кришку казана принаймні перші 30 хвилин, та не давати розгорітися вогнищу (інакше зірвак на дні казана пригорить). Фактично ми готували вже плов на вуглях, але їх жару цілком вистачило для того, щоб в результаті все вийшло.
відкрили кришку через 45 хв. Запах фантастичний
відкрили кришку через 45 хв. Запах фантастичний
Етап 4: смакуємо
Вуаля, за 2 години наш плов готовий!
це вже перемішаний плов
це вже перемішаний плов
З власного досвіду, найбільш “марудний” процес під час приготування – це нарізка моркви брусочками (тривала механічна робота), а також промивання рису. На те, щоб промити 500 г рису до того моменту, поки вода не стане максимально прозорою – знадобилось близько 15 хвилин грачки біля раковини.
Смачного! ;)
Смачного! ;)
Фінансові витрати на такий казан плову, як на фото, склали не більше 300 грн (при цінах в кінці грудня 2023 року). Тому це не просто смачна страва, але й економічно цілком доступна.
Спробуйте приготувати цю смакоту і ви! ;) 
Якщо вам подобаються наші дописи та рецепти – ви завжди можете підтримати наш блог на сервісі Buy Me a Coffee. Ваші донати надихатимуть нас на створення нового та корисного україномовного контенту. Ми зможемо купляти нові інгредієнти, девайси та цікаві кулінарні книги. Це дозволятиме регулярно адаптувати рецепти для простого та зрозумілого приготування в домашніх умовах.  Або ж ви можете просто поширити цей допис у соцмережах, чим теж допоможете платформі Tseivo розвиватись ;)
🤖 Категорії підібрані ШІ: ГастрономіяРецепт

🔗 Цитувати допис: "Готуємо плов в казані на вогні: покрокова інструкція"

Якщо ви хочете процитувати цей допис у своїй роботі, статті, блозі, використовуйте наведену нижче інформацію.

Розгорнути деталі


🙌 Підтримати блог @HomeCookingIsSimple

Ви можете поширити цей допис у соцмережах, чим допоможете платформі цейво розвиватись (* ^ ω ^)

Якщо вам подобаються дописи блогу @HomeCookingIsSimple – ви завжди можете його підтримати через онлайн платформи для донатів. Ваші донати надихатимуть на створення нового та корисного україномовного контенту.

Buy me a coffee
📝 Більше публікацій:
Обкладинка нотатки: Домашня ковбаса та буженина: вдома та своїми руками
Обкладинка нотатки: Брауні-чізкейк з вишнями: простий покроковий рецепт з фото
Обкладинка нотатки: Шарлотка з яблуками та вишнями: швидкий покроковий рецепт з фото
Обкладинка нотатки: Солянка: швидкий покроковий рецепт з фото
Обкладинка нотатки: Суп з фрикадельками з рисом та стручковою квасолею: швидкий покроковий рецепт
Обкладинка нотатки: Чанахи: імпровізований покроковий рецепт з фото
Обкладинка нотатки: Заморожені круасани: як правильно випікати?
Дисклеймер

Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.

Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.