Шоколадний фондан – це десерт ресторанного рівня, який насправді дуже швидко і просто готується вдома. Його відмінність від кексів та брауні – рідкий шоколад всередині та хрумка скоринка, яка й не дає рідкій масі всередині витікти назовні до того моменту, поки на неї не натиснути, або розрізати десертною виделкою чи ножем.
Як завжди, почнемо з невеликого екскурсу в історію.
Шоколадний фондан – це шоколадний десерт французької кухні. Він насправді доволі “молодий”. Появі він зобов’язаний Мішелю Брасу – шеф-кухареві трьохзіркового Мішленівського ресторану Лагійоль. На початку 80-х цей кулінар шукав нову рецептуру шоколадного десерту, і його пошуки та експерименти матеріалізувались у ніжний кекс, всередині якого була рідка шоколадна начинка.
Існує альтернативна версія походження фондану. Вона доволі цікава тим, що в ній цей десерт був отриманий в результаті… помилки шеф-кухаря нью-йоркського ресторану “Лафайєтт” Жан-Джорджа Фонгерихтена у 1987 році. Він готував звичайний шоколадний кекс, але занадто рано вийняв випічку з духової шафи, в результаті чого й отримав ту саму консистенцію десерту з рідкою начинкою всередині.
Як би там не було, шоколадний фондан – доволі простий десерт. Для класичного рецепту потрібно зовсім небагато продуктів: вершкове масло, яйця, шоколад, борошно та цукор. Проте в якості імпровізації можна додавати алкоголь, вершки, горіхи, спеції. Власне ми й пішли саме таким шляхом, додавши до шоколадного тіста 30 мл лікеру “Бейліс” та 2 грами розпушувача тіста.
Для 5 порцій розхід продуктів наступний:
2 яйця кімнатної температури
50 г темного шоколаду
50 г вершкового масла
50 г цукру
50 г просіяного борошна
дрібка солі
2 г розпушувача тіста
30 мл лікеру Бейліз.
Процес приготування шоколадного фондану доволі простий, адже вимагає мінімум зусиль та кухонних девайсів.
Розтоплюємо шоколад
Розтоплюємо шоколад та масло на водяній бані. Важливо періодично помішувати масу, щоб шоколад не пригорів до стінок ємкості. На цей процес закладаємо 10-15 хв.
Збиваємо яйця з цукром
Використовуємо звичайний міксер, збиваємо до етапу, коли маса змінить колір з насичено-жовтого (залежить від кольору жовтків) до блідо-жовтого, та збільшиться в об’ємі. Збивати доведеться 5-7 хвилин. Тобто до того моменту, коли розтопиться шоколад з маслом, яєчно-цукрова маса вже буде готова.
Просіюємо борошно
Для насичення його киснем. Починаємо формувати тісто. В ємність з яєчно-цукровою масою вводимо розтоплені масло з шоколадом, перемішуємо.
Поступово додаємо просіяне борошно, акуратно перемішуємо силіконовою лопаткою. Додаємо лікер, перемішуємо. В кінці додаємо дрібку солі та 2 грами розпушувача для тіста, і також акуратно перемішуємо. Тепер наше тісто готове.
Розливаємо тісто по формам
У нас є невеликі силіконові форми для кексів. Їх треба заповнити на ⅔ об’єму, оскільки в процесі випікання воно виросте. У нас з цієї кількості продуктів вийшло заповнити п’ять форм. Оскільки наші форми силіконові, попередньо їм не треба робити “французьку сорочку”, тобто змащувати їх маслом та просипати борошном. До їх стінок випічка не пристає.
Випікаємо
Прогріваємо духову шафу до температури 180 градусів та випікаємо фондани 7-8 хвилин в режимі конвеції.
Час можна збільшити відносно форм, які ви використовуєте. Якщо вони вищі – можливо, доведеться збільшити час до 10 хвилин. В будь-якому разі, навіть, якщо ви перетримаєте фондани в духовці, ви приготуєте смачні шоколадні кекси, тому журитись, якщо щось не вийшло, не варто.
Готуйте та смакуйте із задоволенням! ;)
Якщо вам подобаються наші дописи та рецепти – ви завжди можете підтримати наш блог на сервісі Buy Me a Coffee. Ваші донати надихатимуть нас на створення нового та корисного україномовного контенту. Ми зможемо купляти нові інгредієнти, девайси та цікаві кулінарні книги. Це дозволятиме регулярно адаптувати рецепти для простого та зрозумілого приготування в домашніх умовах. Або ж ви можете просто поширити цей допис у соцмережах, чим теж допоможете платформі Tseivo розвиватись ;)
Цей блок містить всю необхідну інформацію для правильного цитування, включаючи дату публікації, назву допису, URL та інше.
Зверніть увагу, що посилатись потрібно на автора/авторку контенту (профіль, окремий допис тощо), а сайт цейво (tseivo.com) - лише майданчик для розміщення публікацій.
💡 Архівування сторінки у веб-архіві, такому як Wayback Machine, є корисною практикою, коли ви посилаєтесь на неї. Це дозволить зберегти стан сторінки на цей час і знизить ризики від зміни контенту або зміни структури сайту у майбутньому.
Автор/авторка пише під псевдонимом і не оприлюднює своє справжнє ім'я. Завжди перевіряйте достовірність контенту використовуючи декілька джерел (навіть, якщо контент опублікован під справжнім ім'ям).
Про зображення:
На нашій платформі ми приділяємо особливу увагу правильному вказуванню джерел зображень, щоб забезпечити дотримання авторських прав і прав на використання контенту. Ми намагаємося мотивувати використовувати виключно власні зображення, ресурси, що відповідають принципам fair use, або безкоштовні зображення з ліцензіями на кшталт Unsplash, які дозволяють вільне використання без порушення прав інтелектуальної власності.
Однак, враховуючи масштаб нашої платформи та різноманітність контенту, ми не можемо повністю контролювати всі публікації користувачів. Тому ми рекомендуємо перевіряти права на використання зображень та дотримуватися відповідних ліцензій, щоб уникнути можливих порушень авторських прав.
Ви можете поширити цей допис у соцмережах, чим допоможете платформі цейво розвиватись (* ^ ω ^)
Якщо вам подобаються дописи блогу @HomeCookingIsSimple – ви завжди можете його підтримати через онлайн платформи для донатів. Ваші донати надихатимуть на створення нового та корисного україномовного контенту.
Інформація на сайті tseivo.com є суб'єктивною та відображає особисті погляди та досвід авторів та авторок блогів.
Використовуйте цей ресурс як одне з декількох джерел інформації під час своїх досліджень та прийняття рішень. Завжди застосовуйте критичне мислення. Людина сама несе відповідальність за свої рішення та дії.