Ми кілька років експериментуємо на дачній ділянці з вирощуванням різних сортів томатів, і цього року урожай видався особливо рясним, хоча посадили ми всього 40 кущів (в противагу 130 минулорічним). То ж закономірно повстало питання, що робити з такою кількістю помідор? Ми досхочу їмо їх у свіжих салатах, робимо з них гаспачо, використовуємо як заправку до кабачкової ікри, а також вирішили приготувати делікатесний варіант – в’ялені томати. Покроковий рецепт приготування та про наші суб’єктивні “за” та “проти” їх приготування розказуємо у цьому дописі.
Нам знадобиться:
1,5 кг томатів (ми використали суміш сорту Де Барао та Легенда Тарасенко)
200 мл оливкової олії холодного віджиму
сушений базилік, орегано та часник
сіль
томати, які ми будемо в'ялити
Витрати часу:
до 8 годин на приготування (підготовка та власне час в’ялення)
Складність:
2 з 5
Вартість інгредієнтів:
середня (за рахунок оливкової олії)
Приготування
Ми підібрали томати +- однакового розміру, плоди у формі великих сливок. Так вони одночасно дегідруються та будуть готові для подальшої роботи. Кожен плід розрізаємо на четвертинки, видаляємо плодоніжку та вирізаємо всю м’якоть. Її ми не викинули, а використали у приготуванні кабачкової ікри (переблендерили та використали як частину томатної заправки). В результаті цього етапу у нас з 1,5 кг томатів вийшов вже кілограм готових до в’ялення четвертинок.
нарізані та очищені від серцевин томати
Викладаємо томатні четвертинки на деко та решітку, вистелені силіконізованим пергаментом. Викладаємо шкіркою донизу. Злегка підсолюємо кожну дольку, посипаємо базиліком та сушеним часником. На цьому етапі можна обрати будь-які ваші улюблені спеції.
викладаємо на деко
посипаємо спеціями
Поміщаємо деко та решітку у духову шафу, розігріту до температури 70 градусів. Ми ввімкнули верхній та нижній ТЕНи та встановили режим конвекції. Так в’ялити томати ми будемо 7 з половиною годин, до моменту, коли з них випарується максимальна кількість вологи. Вони мають бути не сухими та крихкими, як чіпси, а зберігати еластичність, проте не бути надмірно вологими.
закладаємо в духовку
Якщо ви використаєте інший сорт томатів, то час в’ялення може коригуватись у обидві сторони в залежності від розміру, соковитості та м’ясистості ягоди. Також на час в’ялення може впливати те, як ви порізали томати: на четвертинки чи половинки.
В результаті наші томати настільки дегідрувались, що ми змогли їх перекласти на одне деко та останню півтори години вже в’ялили їх разом. В результаті з кілограма підготовлених свіжих плодів у нас вийшло 179 грам в’ялених.
пройшло 7,5 годин та ось результат в'ялення
Готуємо ще суміш сухих приправ (готова суміш “італійські трави”, сушений копчений часник, дрібка солі) та оливкову олію. Стерилізуємо банку, в якій будемо зберігати томати. До останнього ми мали надію, що вдасться приготувати хоча б 2 баночки об’ємом 330 мл, але в результаті вийшла тільки одна(
Щільно закладаємо томати на одну третину банки, пересипаємо спеціями. Так робимо тричі, до того моменту, поки не заповнимо всю банку. Заливаємо олією так, щоб вона покривала всі томати, закручуємо кришкою (ми використали банку з кришкою твіст-оф).
поміщаємо в банку, пересипаємо спеціями
заливаємо оливковою олією
закручуємо кришкою
Залишаємо в холодильнику мінімум на місяць до просякнення томатами смаками та ароматами олії та спецій.
На фото для порівняння – заводські томати (які ми придбали тут, ціни ну дуууже демократичні), а також ті, які ми зробили. Щодо смаків – будемо чекати кілька місяців для порівняння, хоча вже висушені були досить смачні, солодкаві та пряні.
власне фото для порівняння. Ліворуч - зроблені власноруч томати, праворуч - придбані в магазині
За і проти
Серед аргументів “за” – це можливість спробувати зробити щось нове власними руками, використання вирощених на своїй грядці томатів, впевненість в виборі олії, спецій.
Серед аргументів “проти” (але це конкретно в нашому випадку) – відносна енерго-та часозатратність. Оскільки в нашій духовій шафі тільки одне деко та решітка, використовували ми її в половину продуктивності. Якщо використовувати більш об’ємну спеціалізовану техніку – сушарку чи дегідратор, напевно, цей пункт “проти” можна перевести в “за”.
Але експериментом ми повністю задоволені. Не бійтесь виходити з зони комфорту та пробувати щось нове на кухні!
Готуйте в своє задоволення! ;)
Поширити цей допис
Цитувати допис
Оберіть та скопіюйте потрібний стандарт цитування: